rowerem po puszczy
Strona g艂贸wna | Ciekawe miejsca | Geocaching | Wycieczki: 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 |     Baza podjazd贸w
 Via Regia Antiqua - 66,9 km

Dystans: 66,9 km
Start: 8:55
Koniec: 16:05
Czas efektywnej jazdy na rowerze: 3:34:12
艢rednia pr臋dko艣膰: 18,7 km/h
Pogoda: S艂oneczne p贸藕niej pochmurno / wiatr s艂aby
Temperatura: 18-26 stopni


Opis trasy: Niepo艂omice / Szar贸w / K艂aj / Osik贸wka / Damienice / Droga Z艂odziejska / Baczk贸w / Krzy偶anowice / Gaw艂贸w / Krzecz贸w / Bochnia / 艁apczyca / Che艂m / Targowisko / K艂aj / Szar贸w / Niepo艂omice.

Ostatecznym celem tej wycieczki by艂o przejechanie przez Via Regia Antiqua prowadz膮cej od Bochni do Che艂mu (tzw. G贸rny Go艣ciniec), ale zanim tam dojecha艂em zwiedzi艂em jeszcze kilka innych miejsc.
Z Niepo艂omic pojecha艂em do Szarowa 艣cie偶k膮 rowerow膮, w Szarowie zatrzyma艂em si臋 na chwil臋 pod pomnikiem ofiar II wojny 艣wiatowej ( >>> wi臋cej informacji), a nast臋pnie skierowa艂em si臋 w kierunku K艂aja, gdzie za szlakiem zielonym dojecha艂em do puszczy. Dalej pojecha艂em 艣cie偶kami le艣nymi i dotar艂em do Osik贸wki, gdzie znajduj臋 si臋 pomnik 偶o艂nierzy poleg艂ych w walce z Niemcami we wrze艣niu 1939 roku ( >>> wi臋cej informacji). Nast臋pnie skierowa艂em si臋 drog膮 asfaltow膮 w kierunku Damienic, po dojechaniu do lini lasu skr臋ci艂em w lewo w kierunku Baczkowa (droga z艂odziejska). Po przejechaniu kilkuset metr贸w czeka艂a mnie niemi艂a niespodzianka, przez drog臋 przep艂ywa艂 do艣膰 szeroki potok, co prawda dno by艂o utwardzone betonowymi p艂ytami, ale bez zamoczenia n贸g nie uda艂o si臋 przejecha膰. Jad膮c dalej drog膮 z艂odziejsk膮, dotar艂em do cmentarza pod Baczkowem na kt贸rym spoczywaj膮 偶ydzi wymordowani przez hitlerowc贸w w 1942 roku ( >>> wi臋cej informacji).

Z lasu wyjecha艂em na granicy Baczkowa i Prosz贸wek, przejecha艂em prosto przez szos臋 i po oko艂o 2 kilometrach dojecha艂em do k艂adki na Rabie w Krzy偶anowicach. Po drugiej stronie Raby wyjecha艂em pod drewnianym ko艣cio艂em w Krzy偶anowicach, nast臋pnie skierowa艂em si臋 w kierunku Gaw艂owa. Po przejechaniu oko艂o 3 kilometr贸w dojecha艂em pod drewniany ko艣ci贸艂ek w Gaw艂owie, gdzie na terenie przyko艣cielnym znajdowa艂 si臋 interesuj膮cy mnie cmentarz z okresu I wojny (zob. Cmentarz nr 316).

Po obejrzeniu cmentarza w Gaw艂owie skierowa艂 si臋 drog臋 powrotn膮 w kierunku Bochni. Kolejny z interesuj膮ch mnie cmentarzy znajdowa艂 si臋 na granicy Bochni w Krzeczowie (zob. Cmentarz nr 315). Po zwiedzeniu tego obiektu pojecha艂em do Bochni, gdzie skierowa艂em si臋 na wzg贸rze Krzeczk贸w. Tam w艂a艣nie znajduj臋 si臋 kirkut 偶ydowski, a na nim mogi艂y 偶o艂nierzy 偶ydowskich, kt贸rzu zgin臋li w I wojnie 艣wiatowej (zob. Cmentarz nr 313). Nast臋pnie zjecha艂em ze wzg贸rza Krzeczk贸w i przez rynek w Bochni skierowa艂em si臋 na cmentarz komunalny, gdzie znajduje si臋 najwi臋kszy cmentarz wojenny z okresu I wojny 艣wiatowej w okr臋gu cmentarnym IX (zob. Cmentarz nr 314).

Po kr贸tkim odpoczynku w centrum Bochni skierowa艂em si臋 na osiedle Niepodleg艂o艣ci, gdzie rozpoczyna si臋 trasa Via Regia Antiqua - kt贸ra by艂a celem mojej wycieczki. Trasa o kt贸rej m贸wi臋 to odcinek zwany obecnie G贸rnym Go艣cincem, prowadz膮cy od osiedla Niepodleg艂o艣ci w Bochni przez 艁apczyc臋 do Che艂mu. Badania historyczne wskazuj膮, 偶e trasa ta istnia艂a ju偶 w staro偶ytno艣ci, najwi臋kszego znaczenia nabra艂a jednak w 艣redniowieczu, przechodzi艂y t臋dy wa偶ne trakty handlowe z Rusi i W臋gier, kt贸re 艂膮czy艂y si臋 w Bochni i prowadzi艂y w艂a艣nie t膮 drog膮 do Krakowa. Obecnie trasa ta jest 艂adnie oznakowana i stanowi wielk膮 atrakcj臋 turystyczn膮 z przepi臋knymi widokami, ostatnimi laty szlak ten zosta艂 bardzo 艂adnie opisany, znajduj膮ce si臋 przy drodze tablice informacyjne, pomog膮 zapozna膰 si臋 nam z histori膮 tego miejsca. Od osiedla Niepodleg艂o艣ci w Bochni w kierunku 艁apczycy prowadzi do艣膰 d艂ugi podjazd, jednak na jego szczycie rozpo艣ciera si臋 przepi臋kny widok zar贸wno na dolin臋 Raby i Puszcz臋 Niepo艂omick膮, jak i na drug膮 stron臋 na wzniesienia okolic Bochni i widoczny w oddali Beskid Wyspowy. Po kilku kilometrach jazdy doje偶dzamy do 艁apczycy. W dole wida膰 nowy ko艣ci贸艂 zbudowany w 1933 roku, Dom Ludowy, szko艂臋 oraz postawiony niedawno, stylizowany na 艣redniowieczne grodzisko drewniany obiekt.

Natomiast po prawej stronie drogi na wzg贸rzu stoi murowany ko艣ci贸艂 pw. Narodzenia Naj艣wi臋tszej Marii Panny w 艁apczycy, kt贸ry zosta艂 ufundowany przez kr贸la Kazimierza Wielkiego 1340 roku. Ko艣ci贸艂 zosta艂 zbudowany w stylu gotyckim, troch臋 niekorzystnie na obecny wygl膮d obiektu wp艂yn臋艂y nieudane restauracje ko艣ci贸艂a w XIX i na pocz膮tku XX wieku, nie mniej jednak ko艣ci贸艂 na pewno wart jest zobaczenia. Niestety ja mia艂em tylko mo偶liwo艣膰 zwiedzenia ko艣cio艂a z zewn膮trz, poniewa偶 pe艂ni on obecnie rol臋 tylko kaplicy cmentarnej w kt贸rym nabo偶e艅stwa odbywaj膮 si臋 tylko kilka razy do roku. Obok ko艣ci贸艂a znajduj臋 si臋 drewniana dzwonnica XVIII wieku.

Jad膮c dalej w stron臋 Che艂ma mijamy tablic臋 informuj膮c膮 nas o historii wydobywania soli w 艁apczycy, a nast臋pnie tablic臋 opisuj膮c膮 wczesno艣redniowieczne grodzisko w 艁apczycy - pozosta艂o艣ci wa艂贸w grodziska widzimy w dole nad Rab膮.

Po obejrzeniu zabytk贸w 艁apczycy, kt贸ra jest najprawdopodbniej najstarsz膮 miejscowo艣ci膮 na terenie ziemi boche艅skiej, zje偶dzamy strono w d贸艂 w kierunku Moszczenicy, a nast臋pnie podje偶dzamy po g贸r臋 w kierunku Che艂ma. Mijamy cmentarz parafialny w Che艂mie, na kt贸rym znajduj臋 si臋 Cmentarz wojskowy nr 334 z okresu I wojny 艣wiatowej i zje偶dzamy ponownie w d贸艂 w kierunku ko艣cio艂a Bo偶ogrobc贸w w Che艂mie. Obecny ko艣ci贸艂 pod wezwaniem Narodzenia 艢wi臋tego Jana Chrzciciela zosta艂 wybudowany w latach 1738 - 1749 przez Zakonnik贸w - Str贸偶贸w Bo偶ego Grobu Jerozolimskiego zwanych Bo偶ogrobcami. Powsta艂 on miejsce drewnianego ko艣cio艂a z 1412 roku, a jeszcze wcze艣nie istnia艂 tu r贸wnie偶 drewniany ko艣ci贸艂 z prze艂omu X i XI wieku. Przy ko艣ciele znajduje si臋 Muzeum Zakono Bo偶ogrobc贸w, kt贸re powsta艂o w 1999 roku, mo偶na w nim obejrze膰 szereg pami膮tek zwi膮zanych z zakonem i ko艣cio艂em.

Skr臋caj膮c ko艂a ko艣cio艂a w prawo i kieruj膮c si臋 w kierunku Raby, po oko艂o 150 metrach doje偶dzamy do tablicy informuj膮cej nas, 偶e na pobliskim wzg贸rzu o wysoko艣ci 269 metr贸w, kt贸rego najwy偶sza partia nosi nazw臋 grodzisko, znajdowa艂 si臋 gr贸d obronny (IX - XI wiek). Obecnie na wzg贸rzu powsta艂 taras widokowy, z miejscem na grilla - utworzony przez gmin臋 Bochnia w roku 2004.
>>> wi臋cej informacji o Via Regia Antiqua.

Po przejechaniu trasy Via Regia Antiqua, wr贸ci艂em pod ko艣ci贸艂 w Che艂mie, zjecha艂em w d贸艂 do drogi nr 4, a nast臋pnie skierowa艂em si臋 do Niepo艂omic przez Targowisko, K艂aj, Szar贸w i przez las 艣cie偶k膮 rowerow膮. Ca艂o艣膰 trasy to prawie 67 kilometr贸w.

 toUtf(Najnowsze wycieczki)
pczyca - Gierczyce - Zawada - Olchawa - Nowy Wi秐icz - Leksandrowa - Lipnica Murowana - Much體ka - Kr髄體ka - Olchawa - Zawada - Gierczyce - pczyca
2014-11-16

Niepo硂mice - Droga Kr髄ewska - 痷brostrada - Czarny Staw - szutr體kami przez Puszcz do K砤ja - Targowisko - Grodkowice - Brzezie - Cichawa - Krakuszowice - Zborczyce - Suchoraba - Zag髍ze - Stani眛ki - Niepo硂mice
2014-11-11

Niepo硂mice - Wola Zabierzowska - Niepo硂mice
2014-11-04

pczyca - Bochnia - Krzecz體 - Gaw丑w - Majkowice - Cerekiew - Wrz阷ia - Strzelce Wielkie - Wrz阷ia - Okulice -  Ostr體 Szlachecki - Gaw丑w - Krzy縜nowice - Prosz體ki - Bochnia - pczyca - Che砿 - Targowisko - Szar體 - Stani眛ki - Niepo硂mice
2014-11-02

Le秐icz體ka Przybor體 - K砤j - Baczk體 - Gaw丑wek - Le秐icz體ka Przybor體
2014-10-14

Niepo硂mice - Puszcza Niepo硂micka (Czarny Staw) - Niepo硂mice
2014-10-11

Niepo硂micka le秐a 禼ie縦a rowerowa 2 p阾le
2014-10-09

www.rowerem.jasonek.pl © Copyright 2008-2024 Jasonj