rowerem po puszczy
Strona g艂贸wna | Ciekawe miejsca | Geocaching | Wycieczki: 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 |     Baza podjazd贸w
 Szlakiem 7 cmentarzy - 94,9 km

Dystans: 94,9 km
Start: 9:45
Koniec: 18:48
Czas efektywnej jazdy na rowerze: 4:48:52
艢rednia pr臋dko艣膰: 17,4 km/h
Pogoda: Pochmurno / wiatr s艂aby-umiarkowany
Temperatura: 16 stopni


Opis trasy: Niepo艂omice - dom / Droga Kr贸lewska / 呕ubrostrada / D臋by Kr贸lewskiej / Chobot / Nowe Brzesko / Grobla / 艢winiary / Niedary / Uj艣cie Solne / Wrz臋pia / Bogucice / Mikluszowice / 呕ubrostrada / Droga Kr贸lewska / Niepo艂omice - dom.

Pocz膮tkowo planowa艂em znacznie kr贸tsz膮 wycieczk臋, ale potem postanowi艂em odwiedzi膰 jeszcze kilka miejsc i ostatecznie trasa wycieczki wynios艂a prawie 95 km. Mimo jednak do艣膰 du偶ego dystansu, trasa by艂a w zasadzie p艂aska, brak wi臋kszych podjazd贸w.

Wyjecha艂em w Niepo艂omic skierowa艂em si臋 na Drog臋 Kr贸lewsk膮. Po przejechaniu oko艂o 8 km dojecha艂em do D臋bu Kr贸la Augusta II, kt贸ry znajduj臋 si臋 przy Drodze Kr贸lewskiej. Pod le艣nicz贸wk膮 Przyborowie skr臋ci艂em w lewo w stron臋 Zabierzowa Boche艅skiego, a na skraju lasu w prawo na 偶ubrostrad臋. Jada膰 偶ubrostrad膮 przejecha艂em ko艂o rezerwatu 偶ubr贸w. Kieruj膮c si臋 wskaz贸wkami zawartymi na stronie Niepo艂omic - do kr贸lewskich d臋b贸w, nale偶y skr臋ci膰 w lewo za rezerwatem Gibiel, zgodnie z drogowskazem punkt czerpania wody. Niestety w rzeczywisto艣ci znak taki nie istnieje, jad膮膰 wd艂u偶 muru rezerwatu 偶ubr贸w ci膮gn膮cego si臋 po prawie stronie drogi, nale偶y skr臋ci膰 w pierwsz膮 drog臋 w lewo, mniej wi臋cej na wysoko艣ci ko艅ca muru. Po kilkuset metrach zobaczymy po lewej punkt czerpania wody. Jedziemy dalej prosto oko艂o kilometra i na nast臋pnym du偶ym skrzy偶owaniu nale偶y skr臋ci膰 w prawo. Dalsza jazda rowerem nie jest mo偶liwa, po przej艣ciu jaki艣 400 metr贸w podmok艂膮 drog膮, nale偶y znowu skr臋ci膰 w prawo i powinni艣my doj艣膰 do D臋bu Kr贸lewskiego. Niestety d膮b ten nie jest w 偶aden spos贸b oznaczony, co prawda na stronie Niepo艂omic jest napisane, 偶e rozpoznamy go bez trudu, jednak ja ma powa偶ne w膮tpliwo艣ci czy ostatecznie doszed艂em do w艂a艣ciwego drzewa.

Po pierwszym nieudany podej艣ciu znalezienia D臋bu Kr贸lewskiego wybra艂em si臋 do puszczy jeszcze raz z ko艅cem czerwca. Tym razem dotar艂em do w艂a艣ciwego drzewa. Wskaz贸wki na stronie Niepo艂omic, s膮 niew膮tpliwe pomocne ale chyba troch臋 nie艣cis艂e, id膮c za nimi i skr臋caj膮c w 鈥炁泈ietlist膮 d膮brow臋鈥, trzeba przej艣膰 znacznie wi臋cej ni偶 100 metr贸w i na dodatek skr臋ci膰 jeszcze lekko w lewo. Ja poszed艂em troch臋 inaczej, jakie艣 450 metr贸w od skrzy偶owania na prosto, a nast臋pnie w prawo jakie艣 150 metr贸w, 艣cie偶k膮 przez m艂odnik. Wyszed艂em prosto na D膮b Kr贸lewski, drzewo jest ogromne, pie艅 zamurowany betonem w 1947 - informacja wyryta na betonowej p艂ycie (>>> zobacz wi臋cej).

Nast臋pnie powr贸ci艂em do skrzy偶owania przy kt贸rym zostawi艂em rower i uda艂em si臋 prosto w kierunku ko艅ca lasu i widocznego w oddali szlabanu. Jak podaj臋 strona Niepo艂omic - D膮b Jagiello艅ski ro艣nie 300 metr贸w od wspomnianego wy偶ej skrzy偶owania, na prawo od drogi tu偶 przy ogrodzeniu szk贸艂ki le艣nej. Tego ogrodzenia dawno ju偶 nie ma, ale faktycznie nale偶y skr臋ci膰 w prawo tu偶 przed m艂odnikiem - jest widoczna 艣cie偶ka. D膮b ro艣nie kilkana艣cie metr贸w od drogi, nad ma艂ym stawkiem. Na drzewie znajduje si臋 tablica D膮b Jagiello艅ski (>>> zobacz wi臋cej)..

W tym w艂a艣nie momencie postawi艂em wyd艂u偶y膰 sobie tras臋 wycieczki, wyjecha艂em z lasu i uda艂em si臋 w kierunku widocznego wa艂u na Drwince. Nast臋pnie pojecha艂em kilkaset metr贸w wd艂u偶 walu i dojecha艂em do mostka na rzece. Po przechaniu przez Drwink臋, pojecha艂em prosto w kierunku widocznego lasu, na skraju lasu skr臋ci艂em w lewo i jada膰 za drog膮 wyjecha艂em na szosie w Chobocie (droga Niepo艂omice - Szczurowa).

Na skrzy偶owaniu z szos膮 skr臋ci艂em w prawo i pojecha艂em w kierunku Ispini. Po lewej stronie szosy min膮艂em najpierw czarny krzy偶, a nast臋pnie pomnik po艣wi臋cony okolicznej ludno艣ci wymordowanej przez hitlerowc贸w. W ko艅cu dojecha艂em do mostu na Wi艣le, z mostu po prawej stronie widoczny jest klasztor w Hebdowie. Samego miasta nie zwiedza艂em, mo偶e przy nast臋pnej wycieczce. Zatrzyma艂em si臋 tylko na cmentarzu parafialnym, gdzie sfotografowa艂em pomnik po艣wi臋cony ofiarom wojen.

Powr贸ci艂em na szos臋 do Szczurowy, kolejnym celem by艂 cmentarz parafialny w Grobli. Cmentarz znajduj臋 si臋 przy szosie i nie spos贸b go nie zauwa偶y膰. Na cmentarzu w Grobli odwiedzi艂em wydzielony cmentarz 偶o艂nierzy z I wojny (zob. Cmentarz nr 322). Pojecha艂em dalej w kierunku Szczurowy, a偶 do drogowskazu gdzie skr臋ci艂em w lewo do wsi 艢winiary. W centrum wsi znajduj臋 si臋 kolejny cmentarz z I wojny - pojedyncza mogi艂a kpt. Antoniego Knaba (zob. Cmentarz nr 321). Jad膮c prosto przez wie艣 powr贸ci艂em na szos臋 do Szczurowy i skierowa艂em si臋 do wsi Niedary. Tu poszukiwa艂em kolejnego cmentarza z I wojny, troch臋 niestety przy tym pob艂膮dzi艂em, ale w ko艅cu znalaz艂em znajduj膮cy si臋 na prywatnej posesji Cmentarz nr 320.

Po powrocie na szos臋, przejecha艂em przez most na Rabie i wjecha艂em do Uj艣cia Solnego. W Uj艣ciu Solnym odwiedzi艂em rynek, a nast臋pnie skierowa艂em si臋 na cmentarz parafialny. Zaraz ko艂o wej艣cia znajduj臋 si臋 Cmentarz wojskowy nr 319. Po obejrzeniu cmentarza, powr贸ci艂em w kierunku rynku i skr臋ci艂em w lewo zgodnie z drogowskazem na Bochni臋.

Po kilku minutach jazdy zabudowania si臋 sko艅czy艂y i jecha艂em dalej drog膮 w艣r贸d p贸l. Po kilku kilometrach dojecha艂em do skrzy偶owania Cerekiew - Wrz臋pia - Brzesko. Pojecha艂em w kierunku na Brzesko i po kilku kolejnych kilometrach dojecha艂em do Okulic pod okaza艂e Maryjne Sanktuarium, w kt贸rym znajduj臋 si臋 cudowny wizerunek Matki Boskiej z Dzieci膮tkiem (datowany na 1597 rok). Tu skr臋ci艂em w lewo za drogowskazem na Wrz臋pie - moim celem by艂o odwiedzenie cmentarza wojskowego nr 318 we Wrz臋pi. Tak naprawd臋 cmentarz znajduj臋 si臋 mniej wi臋cej w po艂owie drogi mi臋dzy Bratuticami a Wrz臋pi膮 (zobacz - Cmentarz wojskowy nr 318). Po obejrzeniu cmentarza wr贸ci艂em do centrum Okulic, a nast臋pnie skierowa艂em si臋 w kierunku Bogucic.

Po pokonaniu oko艂o 4 kilometr贸w od Okulic, znalaz艂em si臋 na skrzy偶owaniu dr贸g Okulice - Cerekiew - Bochnia. Skr臋caj膮c do skrzy偶owaniu w prawo na Cerekiew, po przejechaniu jaki艣 300 metr贸w, skr臋ci艂em w poln膮 drog臋 w lewo i po kolejnych 200 metrach dojecha艂em do cmentarza wojskowego nr 317 w Bogucicach. Po obejrzeniu cmentarza powr贸ci艂em na szos臋 i skierowa艂em si臋 w kierunku Bochni, po jakim艣 kilometrze skr臋ci艂em w prawo i dojecha艂em do k艂adki na Rabie (Majkowice - Mikluszowice). W Mikluszowicach zjecha艂em z g贸rki z piaszczytym wzniesiem na kt贸rym odkryto 艣lady wczesno艣redniowiecznego osadnictwa i znalaz艂em si臋 pod ko艣cio艂em. Przy ko艣ciele skr臋ci艂em w lewo i po kilkuset metrach dotar艂em do cmentarza parafialnego. W naro偶niku cmentarza znajduj臋 si臋 wydzielona kwatera cmentarza wojskowego nr 323 w Mikluszowicach. Po obejrzeniu cmentarza skierowa艂em si臋 do Puszczy (wjazd zaraz przy cmentarzu) i 偶ubrostrad膮 uda艂em si臋 w kierunku Zabierzowa Boche艅skiego i dalej Drog膮 Kr贸lewsk膮 do Niepo艂omic. Gdy wr贸ci艂em do domu okaza艂o si臋, 偶e przejecha艂em prawie 95 kilometr贸w, trasa niby nie jest specjalnie trudna (praktycznie ca艂y czas po p艂askim terenie), ale ze wzgl臋du na swoj膮 d艂ugo艣膰 okaza艂a si臋 bardzo m臋cz膮ca.

 toUtf(Najnowsze wycieczki)
pczyca - Gierczyce - Zawada - Olchawa - Nowy Wi秐icz - Leksandrowa - Lipnica Murowana - Much體ka - Kr髄體ka - Olchawa - Zawada - Gierczyce - pczyca
2014-11-16

Niepo硂mice - Droga Kr髄ewska - 痷brostrada - Czarny Staw - szutr體kami przez Puszcz do K砤ja - Targowisko - Grodkowice - Brzezie - Cichawa - Krakuszowice - Zborczyce - Suchoraba - Zag髍ze - Stani眛ki - Niepo硂mice
2014-11-11

Niepo硂mice - Wola Zabierzowska - Niepo硂mice
2014-11-04

pczyca - Bochnia - Krzecz體 - Gaw丑w - Majkowice - Cerekiew - Wrz阷ia - Strzelce Wielkie - Wrz阷ia - Okulice -  Ostr體 Szlachecki - Gaw丑w - Krzy縜nowice - Prosz體ki - Bochnia - pczyca - Che砿 - Targowisko - Szar體 - Stani眛ki - Niepo硂mice
2014-11-02

Le秐icz體ka Przybor體 - K砤j - Baczk體 - Gaw丑wek - Le秐icz體ka Przybor體
2014-10-14

Niepo硂mice - Puszcza Niepo硂micka (Czarny Staw) - Niepo硂mice
2014-10-11

Niepo硂micka le秐a 禼ie縦a rowerowa 2 p阾le
2014-10-09

www.rowerem.jasonek.pl © Copyright 2008-2024 Jasonj