Dziœ odebra³em mój crossowy rower marki Kross, który przeszed³ doœÌ powa¿ny remont. O remoncie za chwilê a na pocz¹tek o teœcie.
Z domu rodziców wyjecha³em w kierunku Puszczy z zamiarem pojechania nad Czarny Staw. Rower do którego za³o¿y³em równie¿ nowe opony KENDA typu semislick ci¹³ przez miasto jak rakieta. Nie ujecha³em jednak za daleko, tu¿ za Zajazdem Królewskim strzeli³a mi dêtka - strza³ jak pistoletu:( Musia³em siê zatrzymaÌ i wymieniÌ dêtkê, a ¿e na zapas mia³em tylko dêtkê do kolarki to zacz¹³em siê nawet zastanawiaÌ czy nie wróciÌ do domu. Jednak dêtka szosowa mimo i¿ przeznaczona do zdecydowanie cieùszych kó³, doœÌ dobrze wype³ni³a oponê, wiêc zdecydowa³em ¿e podajê dalej. Dojecha³em do leœniczówki Przyborów, zrobi³em ma³¹ sesjê zdjêciow¹ i zdecydowa³em siê zmodyfikowaÌ trasê. Skrêci³em w prawo w szutrow¹ drogê na K³aj, przejecha³em Puszczê wszerz potem znów skrêci³em w prawo i drog¹ przez las wzd³u¿ torów dojecha³em do jednostki wojskowej w K³aju. W tym miejscu zawsze przeje¿d¿a³em tunelem pod torami, tym czasem trwa remont i tunelu nie ma, jest prowizoryczna k³adka i przejœcie po torach. Przepuœci³em wiêc poci¹g towarowy i przejecha³em na drug¹ stronê, fotografuj¹c jeszcze stacjê w K³aju.
Dalej pojecha³em nowiutk¹ asfaltówk¹ w kierunku jeziorka w tzw. Kozim Lesie. Po drodze testowa³em ma³e tryby w mojej nowej kasecie, rower mo¿e du¿o, ja niestety trochê mniej, mimo to wykrêci³em prawie 40 km na prostej drodze. Nad jeziorkiem znowu kilka fotek i jazda do domu. Postanowi³em ¿e podjadê jeszcze górkê w D¹browie, najpierw wiêc podjecha³em pod koœció³ w Szarowie, zjecha³em w dó³ i rozpocz¹³em podjazd pod OSP w D¹browie. Dzieù wczeœniej t¹ górkê zdoby³ Krzysiek, na swoim mega wypasionym góralu CUBE - twierdzi³, ¿e by³o ciê¿ko, wiêc ja na tym podjeŸdzie postanowi³em wypróbowaÌ du¿e tryby w nowej kasecie. Górkê podjecha³em bez wiêkszych problemów, zauwa¿y³em natomiast, ¿e chyba bêdê musia³ inaczej wrzucaÌ biegi. Ma³e ko³o z przodu - 28 zêbów, wspó³pracujê a¿ 6 trybami z ty³u i chyba bêdzie go trzeba wrzucaÌ pod górki i tylnymi trybami regulowaÌ odci¹¿enie. Do tej pory jeŸdzi³em zwykle pod górki na œrodkowej tarczy z przodu i najwiêkszej - MEGARANGE z ty³u, dopiero jak by³o bardzo ciê¿ko to wrzuca³em na ma³y tryb z przodu.
Z górki w D¹browie w dó³ do Stani¹tek, na zjeŸdzie próbowa³em du¿¹ tarczê z przodu, jest moc, ale brak si³y rowerzys
y na rozkrĂŞcania tempa na takich twardych przeÂłoÂżeniach.
Wycieczka wyszÂła 26 km, pogoda Âładna i byÂłoby super gdyby nie wystrzaÂł dĂŞtki, zastanawiam siĂŞ czy zaÂłoÂżyÂłem jÂą Âźle szybko wymieniajÂąc opony przed wyjazdem, czy teÂż za mocno jÂą nabiÂłem i stara dĂŞtka nie wytrzymaÂła ciÂśnienia? Na koniec odwiedziÂłem jeszcze mojÂą budowĂŞ na ktĂłrej prace idÂą peÂłnÂą parÂą:)..
Czas na KrossikowÂą historiĂŞ:)
Sporo jeŸdzi³em na rowerze pod koniec podstawówki w wieku 13-15 lat, jeŸdzi³em na rowerze Torino - miejsko-turystycznym na du¿ych 28 calowych ko³ach i na m³odzie¿owej szosówce Romet na ko³ach 26 calowych. Potem przez wiele lat jeŸdzi³em raczej rzadko i okazjonalnie a¿ w koùcu 2008 roku postanowi³em kupiÌ sobie rower. Pojecha³em do Zabawy z zamiarem kupienia roweru na 28 calowych ko³ach, to by³o moje jedyne wymaganie, nie zna³em siê na grupach osprzêtu, na producentach kó³ czy innych sprawach technicznych. Za 800 z³ kupi³em rower Kross Grand Spin S - rower by³ przeceniony poniewa¿ by³ to starszy model, mój bud¿et wynosi³ 1000 z³, wiêc uzna³em, ¿e to œwietna okazja. Do crossowego roweru (wtedy nie wiedzia³em, ¿e to w³aœnie taki rower:) dokupi³em jeszcze b³otniki, k³ódkê, oœwietlenie, koszyk na bidon z bidonem i zap³aci³em chyba 892 z³.
Rower kupi³em koùcem kwietnia i zacz¹³em jeŸdziÌ, w maju ¿eby dodaÌ sobie motywacji za³o¿y³em t¹ stronê. Na pocz¹tku jeŸdzi³em g³ównie po okolicy, potem zacz¹³em jeŸdziÌ na coraz d³u¿szych dystansach. Mój rower na pocz¹tku wygl¹da³ mniej wiêcej tak foto. Zaraz po zakupie mia³em z nim pewne trudnoœci, najpierw coœ mi skrzypia³o w kierownicy, pojecha³em do Zabawy i za³o¿yli mi dodatkow¹ podk³adkê kontruj¹c¹ pod mostek - niestety czarn¹ bo srebrnej nie mieli. Przy okazji tej wizyty w serwisie dokupi³em baga¿nik, na który chcia³em zak³adaÌ sakwy - na jednodniowe wyjazdy. W 2009 roku mia³em problem z suportem, coœ mi skrzypia³o przy krêceniu peda³ami, skorzysta³em pojecha³em do Zabawy coœ tam po dokrêcali, chwilê by³o dobrze ale potem znowu siê zaczê³o. Tym razem pojecha³em do serwisu w Niepo³omicach i za³o¿y³em suport maszynowy.
W 2008 roku przejechaÂłem jakieÂś 1300 km, a na koniec sezonu zrobiÂłem rekordowÂą 125 km wycieczkĂŞ, w 2009 - 1700 km i na poczÂątku 2010 postanowiÂłem zrobiĂŚ remont - tuÂż przed remontem rower wyglÂądaÂł tak foto, byÂł wyposaÂżonych w przerzutki Shimano SIS, w wolnobieg 14-34 MEGARANGE i korbĂŞ Shimano 48-38-28, manetki do zmiany biegĂłw Shimano Revoltec, opony crossowe 1.35 Kenda (agresywny bieÂżnik). Po remoncie zmieniÂłem przerzutkĂŞ na Shimano Tourney, korbĂŞ na Miranda, daÂłem teÂż nowy ÂłaĂącuch i wolnobieg (taki sam jak byÂł). Przy okazji tego remontu dowiedziaÂłem siĂŞ, Âże ciĂŞÂżko bĂŞdzie do tego roweru wÂłoÂżyĂŚ coÂś lepszego bo przerzutka jest na hak a nowe sÂą wkrĂŞcane w ramĂŞ.
Nowy zestaw napêdowy spisywa³ siê bez wiêkszych zastrze¿eù w 2010 roku na Krossie, który przesta³ byÌ moim jedynym rowerem (kupi³em od kolegii górala - GT), zrobi³em trochê ponad 1000 km, w tym roku zakupi³em te¿ do niego nowe opony semislick Schwalbe Silento z przeznaczeniem g³ównie na szosê - nowe gumy doda³y mojemu rowerowi szybkoœci:) W 2011 roku na Krossie przejecha³em przesz³o 2400 km - foto, by³em nim na 5 dniowej wyprawie do Wilna foto i na 3 dniowej wyprawie z moj¹ ¿on¹ przez Jurê Krakowsko-Czêstochowsk¹ foto. W tym roku zrobi³em naprawdê du¿o kilometrów, jeŸdzi³em z sakwami i taka forma spêdzania czasu strasznie mi siê spodoba³a:) W 2012 roku jeŸdzi³em jeszcze wiêcej, tylko na Krossie przejecha³em 3061 km, znów jeŸdzi³em z sakwami, razem z ¿on¹ by³em na rowerowych wakacjach na Mazurach, oraz z bocheùskim PTTK na 2 dniowym rajdzie przez Jurê do Czêstochowy. Krossem pokonywa³em wiele tras. Do celów wyprawowych kupi³em nowe grubsze opony Kenda 1.75 oraz nieprzemakalne sakwy Crosso BIG 60 L - foto. Pod koniec roku dokupi³em jeszcze now¹ sakwê na kierownicê z mapnikiem bo moja stara dokona³a ¿ywota - foto. W 2013 roku wiosna nie chcia³a nadejœÌ, w po³owie marca pojecha³em do Bochni i sta³em na zasypanym œniegiem rynku - foto, poniewa¿ ³aùcuch zacz¹³ przeskakiwaÌ na niektórych trybach sta³o siê jasne, ¿e znowu potrzebny jest remont.
PojechaÂłem do serwisu i postanowiÂłem, Âże tym razem remont bĂŞdzie duÂżo wiĂŞkszy i podniosĂŞ klasĂŞ osprzĂŞtu na Shimano Alivio. OkazaÂło siĂŞ Âże robiÂą haki umoÂżliwiajÂące zamontowanie w rowerze nowoczesnej przerzutki, postanowiÂłem teÂż Âże w tylnym kole zmieniĂŞ piastĂŞ (Novatec - ÂłoÂżyska maszynowe) i zamiast wolnobiegu zamontujĂŞ 8 rzĂŞdowÂą kasetĂŞ. ZmieniÂłem teÂż manetki Revoltec na nowoczesne klamkomanetki, poniewaÂż opony Schwalbe dokonaÂły Âżywota zakupiÂłem teÂż polecane przez uÂżytkownikĂłw wzmacniane opony Kenda Khan K-Shield - bieÂżnik taki sam jak miaÂłem w Schwalbe, jednak trochĂŞ taĂąsze. JuÂż po remoncie zauwaÂżyÂłem, Âże do zmiany mam jeszcze chwyty, stare byÂły dopasowane do manetek Revoltec i teraz sÂą za maÂłe.
Obecna konfiguracja mojego Krossa: Kross Grand Spin S
Remont trochê kosztowa³, przez chwilê zastawia³em siê nawet czy nie kupiÌ sobie nowego roweru crossowego mo¿e trekkingowego, ale ¿eby kupiÌ dobry rower na dobrym osprzêcie to musia³bym wydaÌ 3-3,5 tys. z³, taùsze s¹ niestety na osprzêcie mniej wiêcej takim jak by³ mój Kross na pocz¹tku, niestety w porównaniu z 2008 rokiem, wiem ju¿ trochê o osprzêcie roweru:) wiêc zdecydowa³em siê na doinwestowanie w mojego Krossa i mam nadziejê, ¿e jeszcze kilka sezonów nim poje¿d¿ê.